Tipy na výlety v Moravském krasu


Za jednu z nejkrásnějších a nejvíce vyvinutých krasových oblastí na území naší republiky je možné považovat Moravský kras. V této chráněné krajinné oblasti můžete totiž vidět téměř všechny krasové útvary. Území Moravského krasu je možné rozdělit na tři části, a to na část severní, střední a jižní.

V severní části se nacházejí čtyři veřejnosti zpřístupněné jeskyně. Velká část návštěvníků vyráží do Moravského krasu právě kvůli těmto jeskyním, a tak se není čemu divit, že v této severní oblasti Moravského krasu po většinu roku proudí davy turistů.

První jeskyní je jeskyně Balcarka, návštěvníci při její prohlídce mohou například obdivovat Dóm zkázy či Fochův dóm. Díky nádherné krápníkové výzdobě se Balcarka řadí mezi nejatraktivnější jeskyně na území České republiky. Další jeskyní, do které budete moct zavítat, je jeskyně Punkevní. Prohlídka se skládá ze dvou částí, první část probíhá klasicky, součástí té druhé je plavba na lodičkách po říčce Punkvě. Během prohlídky této jeskyně si budete moct prohlédnout dno propasti Macocha. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou další z veřejnosti přístupných jeskyní. Součástí prohlídkové trasy je mimo jiné jeskyně Kůlna, která se proslavila nálezem části lebky člověka neandrtálského. Poslední jeskyní, která se nachází v severní části Moravského krasu, je jeskyně Kateřinská.

Pokud do severní části krasu zavítáte, nenechejte si určitě ujít propast Macochu, kterou si budete moct prohlédnout z dolního nebo z horního můstku. Za návštěvu dále stojí Holštejnské údolí, ve kterém můžete navštívit volně přístupnou jeskyni Hladomorna. V obci Holštejn se dále nachází zřícenina stejnojmenného hradu.

Ve střední části Moravského krasu se nachází například jeskynní systém Rudické propadání spolu s Býčí skálou. Odtud se Josefovským údolím pěšky či na kole bez problému dostanete ke Staré huti u Adamova, neboli k Huti Františka. Nachází se tu také muzeum železářství. Jeskyně Výpustek se také nachází ve střední části krasu. Tato jeskyně je veřejnosti zpřístupněná teprve od roku 2008, tento objekt byl dříve využívaný armádou a sloužil jako protiatomový kryt.

V jižní části Moravského krasu se nachází kupříkladu Hostěnické propadání, Ochozská jeskyně či jeskyně Pekárna.

Moravský kras si také budete moct prohlédnout prostřednictvím několika naučných stezek, jako je například zmiňovaná naučná stezka Josefovské údolí, naučná stezka Macocha či naučná stezka Cesta železa Moravským krasem.

Přečtěte si také článek Doprava po Moravském krasu, Turistické trasy a cyklostezky v Moravském krasu, o Punkevních jeskyních,o jeskyni Výpůstek, o propasti Macocha, o jeskyni Balcarka, Golf na Jižní Moravě , Adrenalin v Moravském krasu, kultura v Moravském krasu, nebo Netradiční zážitky v Moravském krasu.

Penzion MACOCHA - malebný penzion Moravský kras nabízející levné ubytování Moravský kras