Jeskyně Balcarka


Jeskyně Balcarka, jedna z veřejně přístupných jeskyní chráněné krajinné oblasti Moravský kras, se nachází jižně od obce Ostrov u Machochy. Tato jeskyně byla objevována již od roku 1923, o třináct let později pak byly jednotlivé části jeskyně propojeny. Balcarka má velkou historickou hodnotu, jelikož v ní byla nalezena ohniště a nástroje již ze starší doby kamenné. Podle historiků tu totiž přibližně před patnácti tisíci lety sídlili lovci sobů a koní.

Jeskyně Balcarka je zpřístupněna veřejnosti od března do listopadu ve všechny dny krom pondělí, první den týdne si můžete jeskyni prohlédnout pouze v měsících od května do září. Vstupné pro dospělé do jeskyně stojí sto korun, senioři starší pětašedesáti let zaplatí osmdesát korun a zlevněný vstup vyjde pouze na šedesát korun. Prohlídku, zejména pak v letních měsících, je lepší si zarezervovat, a to telefonicky, mailem nebo osobně v informačním centru Skalní mlýn.

Samotná prohlídka jeskyně Balcarka pak začíná ve vstupním portálu do takzvané Balcarovy skály. Poté návštěvníci procházejí uměle vybudovanou chodbou, kterou se dostanou do deset metrů vysoké Wilsonovy rotundy. Z ní pak prohlídka pokračuje do nejrozsáhlejší části jeskyně Balcarka, do

takzvaného Velkého dómu se stropem posetým stalaktity a záclonami. Dále návštěvníky prohlídka zavede do prostor s názvem Galerie a Přírodní chodba či Dóm zkázy. Návštěvu jeskyně Balcarka pak zakončíte v prostoru nazývaném jako Popeluška.

Penzion MACOCHA - malebný penzion Moravský kras nabízející levné ubytování Moravský kras