Doprava po Moravském krasu:


Protože Moravský kras je chráněnou krajinnou oblastí, a smog, hluk a emise neměly na přírodu pozitivní vliv, bylo třeba dopravu v této oblasti limitovat a začít organizovat. Změny nejvíce ovlivnily dopravu do veřejně zpřístupněných jeskyní, zejména pak do Punkevních jeskyní.

Pokud se budete chtít dostat do Sloupsko-šošůvských jeskyní, do jeskyně Balcarka a Výpustek automobilem, nebude to problém. Přímo v areálu těchto jeskyní se totiž nachází neplacená parkoviště. V případě návštěvy Kateřinské jeskyně budete muset automobil zanechat na placeném parkovišti u Skalního mlýna. Jeskyně se od něj ale nachází kousek, a tak není problém do jeskyně dojít po svých.

Největší omezení dopravy nastala v případě Punkevních jeskyní. V roce 1993 byly totiž uzavřeny silnice v Pustém a Suchém žlebu a začala fungovat organizovaná hromadná doprava. Automobil stejně jako v případě jeskyně Kateřinské budete muset nechat u Skalního mlýna, a do Punkevních jeskyní se dopravit buď pěšky, na kole, nebo se můžete svézt vláčkem. Jízdní řád vlakové soupravy je uzpůsoben prohlídkám jeskyní.

Od roku 1995 funguje lanová dráha, která spojuje Punkevní jeskyně s vyhlídkovými můstky propasti Macocha. Kromě lanovky vede k propasti samozřejmě také pěší trasa dlouhá přibližně jeden a půl kilometru.

Pro ty, kteří se nebudou chtít vydat ke Skalnímu mlýnu automobilem, existuje alternativa v podobě sezónní autobusové linky s názvem Krasobus, která vyjíždí z města Blanska. Po celém Moravském krasu pak samozřejmě fungují regionální autobusové linky, takže není problém se dopravit na jakékoliv místo autobusem.

Protože se po celé oblasti Moravského krasu nachází hustá síť značených cyklistických a turistických tras, není problém se po Moravském krasu pohybovat na kole nebo pěšky.

Penzion MACOCHA - malebný penzion Moravský kras nabízející levné ubytování Moravský kras