Kultura v Moravském krasu


Moravský kras je možné označit za jednu z nejvýznamnějších chráněných krajinných oblastí na území České republiky. Kromě toho patří také k těm nejkrásnějším krasovým oblastem v celé střední Evropě. S Moravským krasem jsou samozřejmě neodmyslitelně spjaty přírodní památky jako jsou jeskyně, propast Macocha, Býčí skála či jiné. Na území této chráněné krajinné oblasti naleznete také chráněné druhy rostlin a živočichů a zbudované cyklotrasy a pěší stezky.

Oblast Moravského krasu je však poměrně rozsáhlá a zahrnuje téměř dvě desítky obcí, a tak se není čemu divit, že se na jeho území nachází celá řada kulturních památek. Návštěvníci Moravského krasu si tedy mohou užívat jak přírodních, tak historických zajímavostí. Ze zámků nacházejících se v této oblasti stojí za zmínku určitě ten v Blansku či ten v Rájci-Jestřebí. V případě toho blanenského se jedná o renesanční zámek, zatímco ten rájecký je klasický zámek francouzského typu. Oba zámky jsou přitom obklopeny krásnými a poměrně rozsáhlými parky. Z kostelů v oblasti Moravského krasu stojí za návštěvu určitě ten ve Křtinách, barokní kostel Panny Marie. Jedná se o jednu z nejstarších poutních míst. V Josefově se nachází jedna z technických památek – Františčina huť. V současné době se tato stavba řadí k nejstarším hutím v celé střední Evropě. Další nepřehlédnutelnou památkou je větrný mlýn, který leží v obci Rudice. Tato stavba pochází z roku 1865. V současnosti slouží mlýn jako muzeum.

Tento stručný výčet kulturních zajímavostí nacházejících se v oblasti Moravského krasu naznačuje, že má tato oblast svým návštěvníkům opravdu co nabídnout, a že se sem turisté nemusejí vydávat jen kvůli přírodním atraktivitám.

Penzion MACOCHA - malebný penzion Moravský kras nabízející levné ubytování Moravský kras