Propast Macocha stále láká k návštěvě


K Moravskému krasu neodmyslitelně patří propast Macocha. Tato propast je hluboká přibližně sto třicet osm metrů, čímž se řadí k nejhlubším propastem tohoto typu jak na území České republiky, tak na území celé střední Evropy. Tuto raritu si můžete prohlédnout buď z horního vyhlídkového můstku, který byl vystavěn roku 1882, nebo z takzvaného dolního můstku, který mohou návštěvníci využívat od roku 1899. Dále existuje možnost prohlídky dna propasti Macocha, a to během návštěvy jedné z nejoblíbenějších jeskyní Moravského krasu – jeskyně Punkevní.

Tento přírodní úkaz vznikl poté, co se zřítil strop jedné z jeskyní, a proto je také možné na jejím dně vidět suť. Dnem propasti Macocha protéká ponorná říčka Punkva, která napájí horní jezírko hluboké třináct metrů, a dolní jezírko s hloubkou více než čtyřicet metrů. Dolní jezírko však nemůžete z vyhlídkových můstků zahlédnout, a zajímavostí je, že dosud nebylo dosaženo jeho dna.

První písemná zmínka o propasti Macocha, a to zejména o historicky prvním sestupu na její dno, pochází z roku 1723. Od té doby se o tuto propast začali zajímat mnozí badatelé. K propasti Macocha, a to zejména k jejímu názvu, se také váže zajímavá pověst. Jméno Macocha totiž získala po zlé nevlastní matce, která kdysi žila ve vesnici Vilémovice.

K propasti Macocha se můžete dostat buď po svých, některou ze značených turistických stezek, nebo lanovkou. Pokud se rozhodnete pro pohodlnější variantu, a pro některé možná i dobrodružnější, místo kde lanovka startuje, se nachází několik metrů od vstupu do Punkevních jeskyní.

Penzion MACOCHA - malebný penzion Moravský kras nabízející levné ubytování Moravský kras