Punkevní jeskyně kouzelné místo k návštěvě


Moravský kras se řadí k nejvýznamnějším chráněným krajinným oblastem nejen na území České republiky, ale také v rámci celé střední Evropy. Tato oblast je unikátní díky rozmanitým přírodním útvarům, jako jsou kupříkladu jeskyně či propasti. Mezi veřejně přístupné jeskyně Moravského krasu patří jeskyně Punkevní, Kateřinská, Balcarka, Výpustek a Sloupsko-šošůvské jeskyně. Prvně zmiňovanou jeskyni je možné označit za tu nejoblíbenější.

Punkevní jeskyně se staly populárními mezi návštěvníky Moravského krasu hlavně díky tomu, že v rámci jejich prohlídky mají turisté možnost prohlédnout si dno propasti Macocha a zároveň si užít plavbu s výkladem na lodičkách po říčce Punkvě.

Každá prohlídka Punkevních jeskyní je zahájena v takzvaném Předním dómu, jehož raritou je stalaktit označený jako Strážce. Ten je zároveň největším stalaktitem v celých jeskyních. Z Předního dómu se dostanete Sifonovou chodbou do Hlavních síní. Následujícími částmi prohlídky jeskyní jsou Střední a Zadní dóm. Poslední části takzvané Suché cesty je již zmiňované dno propasti Macocha. Odtud budete mít možnost si pořádně prohlédnout Horní a Dolní jezírko, jež je napájeno říčkou Punkvou.

Pro mnohé je však tou nejzajímavější částí prohlídky Punkevních jeskyní takzvaná Mokrá cesta. Ta, jak již bylo zmíněno, probíhá na lodičkách. Během plavby vodními dómy můžete vidět ve stěnách a stropech jednotlivých chodeb nejrůznější dutiny, rýhy či vírové jámy. Tou nejzajímavější části plavby je však návštěva takzvaného Pohádkového dómu. Zde si můžete prohlédnout nádherné stalagmity, stalagnáty a stalaktity.

Pokud se tedy někdy rozhodnete do Moravského krasu podívat, určitě nevynechejte návštěvu Punkevních jeskyní. Jejich prohlídka je opravdu jedinečným zážitkem.

Penzion MACOCHA - malebný penzion Moravský kras nabízející levné ubytování Moravský kras