Turistické trasy a cyklostezky v Moravském krasu


Moravským krasem vede celá řada turistických stezek a cyklostezek. Ty jsou jedním z důvodů, proč se tato chráněná krajinná oblast stává cílem mnoha turistů.

Pro pěší turisty jsou v Moravském krasu vybudovány čtyři naučné stezky, které se od sebe odlišují jak délkou, tak náročností. Nejkratší trasou je „Naučná stezka Říčky“, která je dlouhá pouhých tři a půl kilometru a během této stezky je zbudováno deset zastávek. Tato trasa vede jižní částí krasu, výchozím bodem je obec Ochoz u Brna. Stezka prochází údolím, které se line podél potůčku Říčky. Dále následuje jeskyně Pekárna a Hoštěnické propadání. Tento okruh končí opět v Ochozu u Brna.

Další turistická trasa nese název „Naučná stezka Macocha“, její délka činí šest kilometrů a zahrnuje třináct zastavení. Stezka začíná u Skalního mlýna, odkud pokračuje ke Kateřinské jeskyni, vyhlídce s názvem Stěna zapadajícího slunce, ke Křenkovu památníku a Suchému žlebu. Dále tato naučná stezka vede kolem Korálového závrtu a kolem Srnčí jeskyně. Další zastávkou je mnohým známá propast Macocha, ke které se váže poutavá pověst. Tato turistická trasa Vás poté zavede k vyhlídce, která nese označení Koňský spád. Po vyhlídce následuje sestup do údolí Pustý žleb, odkud se už můžete navrátit ke Skalnímu mlýnu, po cestě se však můžete ještě zastavit na prohlídku Punkevních jeskyní.

Zajímavou stezkou je také „Naučná stezka Rudické propadání“. Tato naučná trasa začíná v Jedovnicích, vede kolem rybníku Olšovec a Dymák. Stezka dále pokračuje údolím místního potoka k Salmově huti a k Rudickému propadání. Následně vás trasa zavede k louce pod obcí Rudice, na které si budete moct prohlédnout archeologické naleziště a skalní amfiteátr. Poté co dojdete přímo do zmiňované obce, můžete se zde zastavit na prohlídku větrného mlýna, muzea či geoparku. Okruh končí opět v Jedovnicích, do kterých se dojdete přes Klímovy závrty.

Poslední naučnou trasou, která vede Moravským krasem, je ta s názvem „Naučná stezka Josefov“. Ta je ze všech zmiňovaných nejdelší, měří přibližně deset kilometrů. Výchozím bodem je Adamov, přičemž tentokrát se nejedná o okruh, protože končí u Býčí skály. Od té se však dá bez problému dojít zpět do Adamova. Jak už název napovídá, trasa vede Josefovským údolím, a při cestě si můžete prohlédnout například huť Františka či jeskyni Jáchymku.

Co se cyklostezek vedoucích Moravským krasem týče, na tomto území se jich nachází hned několik. Z těch nejkratších tras je možné zmínit například tu, která vede z Ostrova u Macochy k propasti Macocha. Jedná se o cyklostezku s označením 5082 a je dlouhá pouhé tři kilometry. Zajímavá trasa vede z Adamova do Jedovnic, přičemž se projíždí přes Josefov a Arboretum Křtiny. Tato stezka je označena číslem 5077 a je dlouhá čtrnáct kilometrů. Další trasou je kupříkladu ta s číslem 5075. Začíná ve Sloupě a vede přes Šošůvku, Vysočany do Nivy. Její délka činí sedmadvacet kilometrů. Po Moravském krasu se těchto cyklostezek nachází opravdu mnoho, pro cyklisty jsou lákavé právě kvůli krásné přírodě, která je pro tuto oblast typická.

Penzion MACOCHA - malebný penzion Moravský kras nabízející levné ubytování Moravský kras